PANORAM-AY KASIM (İLK YARI)

 

                      10 Ekim Çarşamba günü saat 18:00’da Bastonvilla – Pars United maçıyla start veren Smasun Adalet Çalışanları Dostluk Ligi 6 Aralık Perşembe günü saat: 18:00’da DİRİLİŞ SPOR-İDARELİLER FK maçı ile ligin ilk yarısı tamamlanmış oldu.

                        İlk yarı birbirinden heyecanlı ve çekişmeli maçlara sahne oldu.

ANKA SPOR 24 PUAN:

          İlk yarının en çok dikkat çeken takımı tartışmasız Ankaspor oldu, Ankaspor ilk yarıda çıktığı sekiz maçı da kazanarak 24 puan toplamayı başarmakla kalmayıp ligimizin en çok gol atıp, en az gol yiyen ekibi olmayı da başararak tüm istatistiklerde, ligin zirvesine oturmayı ne kadar hak ettiğini göstermiş oldu. Ankaspor da görev alan tüm oyuncular takım oyununa muazzam destek vererek sistemin ne kadar sağlıklı işlediğini tüm izleyenlere göstermiş oldular. Murat Çoşkunun Amisos maçındaki performansı ile gelen derbi galibiyetine ek olarak ilk yarının en değerli oyuncusu kaptan Halil İbrahim olurken, listenin ilk 5’in de 4 Anka’lı oyuncu olması da dikkatlerden kaçmadı. Gol krallığı tablosun 14 golle zirvede yer alan iki Anka’lı futbolcu Deniz ve Ersan’ın yer alması ilk yarıya Ankasporun ambargo koyduğunun ispatları arasında yer aldı. 

      Ankaspor’u tebrik eder, ikinci  yarı cimriliği bırakıp azda olsa diğer takımlara puan vermesini temenni ederim :))

AMİSOS SPOR 16 PUAN

        Biri gelip bana sorsa; ilk yarının en talihsiz ve en şanssız takımı hangisi diye; bazı takımlar sıkıntılı dönemler yaşadı ama genele baktığımda kesinlikle Amisosspor derim hiç tereddüt etmeden. Özellikle bir çok maçında defansın ve takımın bel kemiği Murat Öngengil ve Onur Sohta ikilisinden eksik çıkan ve bunlara sık sık farklı bir oyuncu ile Murat Topkaya ve Murat Çebin gibi oyuncularında eklenmesi Amisos takımını  bir çok maçta  rotasyonsuz ve mecburi ilk 7 çıkarmak zorunda bırakmıştır. Takım bir çok maçına bu kilit oyuncularının eksiklikleriyle çıkmak zorunda kalıp sürpriz puan kayıpları yaşamış olmalarına rağmen yinede hatırı sayılır puan toplamayı başardılar. Ligde  tüm olumsuzluk ve şansızlıklara rağmen istatistiklerde ikinci sırada yer alıp, ezeli rakibi Anka’yı elinden kılpayı kaçırmış  takım olmayı başardılar.Takımın ilk yarı dikkat çeken isimleri Mehmet Sain, Melik Kesik, Murat Topkaya ve Ramazan Dere olmayı başardılar.Bana göre tüm şanssızlıklarına rağmen başarılı bir grafik çizdiler.

DİRİLİŞ SPOR 13 PUAN

                 Ligde istediği ritmi yakalayıp etkili futbol oynamaya başlamışlardı ki,  son iki maçını kaybederek şampiyonluk potasından oldukça uzaklaştılar. Son maçta her ne kadar eksiklik olsa da sahaya çıkan yıldız oyuncularının aldıkları farklı mağlubiyet oyuncular üzerinde adeta şok etkisi yarattı. Kaptan Yücel’in büyük fedakarlık emek harcadığı takımı her kadar üçüncü olsa da kaybettikleri puanlar artık takıma hata şansı bırakmadı. Kendi takımım olan Dirilişspor beklentilerimin biraz altında bir puan alarak ilk yarıyı kapattı. çok büyük bir puan limitini kaptıran Dirilişin il yarıda etkili isimleri, İsmail,Tolgahan,Bahtiyar,Burak ve Buğra oldu. Diriliş spor kalecisi Tolga ile İsmail savunma anlamında takımın en iyisiydi. Emre gibi bir yıldızından sağlık durumundan dolayı istediği gibi faydalanamayan  Diriliş orta alanda dönem dönem sıkıntı yaşadı ama takım kalitesi olarak bu eksikliklerini kapatacak yeni oyuncularına kavuştular, İlk yarı genel olarak baktığımda Diriliş spor 15-16 puanın altında kaldıkları için başarısız oldular.

MAÇKOLİK BİLBAO  12  PUAN

                Lige mağlubiyetle başlayıp devamında iki maç arka arkaya kazanarak tam rahat bir nefes aldığını düşünürken 3 maç peş peşe kaybederek alt sıralara hızla iniş yapan maçkolik son 2 maçını kazanıp ligin ilk yarısını ilk 4 takım arasında bitirmeyi başardı. Özellikle Sinan Tutay’ın sakatlık ve diğer sebeplerden dolayı maç devamlılığı yakalayamaması ve Ugur’un 4 maçlık cezası zorlu  maçlarda Maçkolik ekibini zorlasa da ilk yarı itibari ile beklentilere yakın puan alarak karşıladığını düşünüyorum. Maçkolikde ön plana çıkan isimler Mesut, Abdullah, Burak ve Nafiz  oldular.

SAMSUN CBS    10 PUAN

                Lige galibiyetle başlayıp devamında 5 maçta sadece 1 puan alarak ligde zor duruma düştüler, son iki hafta biri hükmen olmak üzere iki galibiyet alarak puan tablosunda iddialı bölgelere yaklaşmayı başardılar.Musa Asar’ın zorunlu olarak takımdan ayrılması kaptanı zor durumda bıraksa da kendi içinde bu sorunu çözebilecek kaliteli ayaklara sahipler, devre arası transfer dönemi eksik bölgelere doğru takviyeler yapabilirlerse ilk dört içinde kendilerine yer bulurlar. Puan olarak 13 puan barajının  azda olsa altında kalarak beklentiminde altında kaldılar. İlk yarı en etkili isimleri Sencer, Gürhan, Musa ve  Ahmet oldular.

İDARELİLER FK  9 PUAN

                Kadro ve oyuncu kalitesi olarak kesinlikle hak ettikleri puan ve sıralamada istediği yerde değiller. İlk 4 hafta sıfır puan alıp, takım içinde dağınık oyun ve psikolojik olarak istediklerini sahaya yansıtamayan ekipte  Kaptan Uğur  takıma el atarak önce Şeref transferi sonrada kaleci sorununu Tanju ile giderme hamlesi gayet başarılı olmuş ve son 4 maçta 3 galibiyet alarak 9 puan toplayıp ne kadar güçlü bir ekip olduklarını Diriliş ve Amisos gibi zorlu rakiplerini net skorlarla yenerek bundan sonrası için olumlu sinyal verdiler. Puan olarak 15 puan barajının çok altında kalarak son haftalardaki çıkışı ile toparlanmakla beraber ilk yarı beklentilerimin uzağında kalan ekip oldular. Takımın etkili isimleri Tanju, Efe Emre ve Uğur ile birlikte transferiyle beraber takımı moral ve motivasyon olarak toparlanmasında ve rakiplerine karşı psikolojik üstünlük kurmasında çok pay sahibi olan ROBERTO ŞERİF olmuştur. 

BASTON VİLLA 9 PUAN

                    Lige bomba gibi giriş yapıp ilk 4 hafta 9 puanla zirveye oturup, hem güzel futbolu hemde baskılı oyunu ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ekip, filmin sonunu arka arkaya 4 maç kaybederek getiremeyerek ilk haftalardaki müthiş oyunuyla yarattıkları izlenimleri son haftalarda yerini hayal kırıklığına bıraktı. Bu ekibe lig başlamadan ilk yarı 10 puan barajı belirledim bu anlamda beklentilerimi gerçekleştirdi diyebiliriz. Ancak kurt hoca Erol taktiksel ve zekice hamleleri sayesinde mükemmel bir 4 hafta izlettikten sonra son 4 hafta tam tersi bir takım izlettirmeye engel olamaması, yine Kurt Hocanın takım içindeki yıldızları idare edememesine ve kendi ekibini maçlara motive edememesine bağlıyorum. Son 4 haftanın en kötü istatistiklerine sahip  takımı olan Baston Villla  ilk 4 hafta sonra belirlediğim 15 puan ve üstü barajının çok altında kaldı ama takımın  yeniden ayağa kalkmasının an meselesi olduğunu belirtmek isterim.Genel olarak beklentimi karşıladı diyorum çünkü lig başlamadan önce 10 puan barajı belirlediğim bir takımdı. İlk yarı genelinde dikkat çeken oyuncuları arasında Adem, Emir, Gökselim ve dönem dönem Ercan ile Sadık, ilk haftalarda Sait’i gösterebiliriz.

REAL CEZA   6 PUAN

                     Kadro istikrarsızlığı ve eksik oyuncuları ile lige en kötü başlangıcı yapan takım olmaktan kurtulamadılar, ama pes edip teslim olmak yerine savaşıp mücadele etmeyi tercih eden ekip son 3 haftada alkışı hak eden bir oyun ve mücadele örneği ortaya koyarak taraflı tarafsız herkesin takdirini ve saygısını kazanmayı başarıp kendilerini çantada keklik görenlere gerekli cezayı kestiler. İlk 5 hafta puanla tanışamayan ekip yılmayarak mücadelesine inatla devam edince son 3 haftada 2 galibiyet alıp 6 puana ulaşmayı başardılar. Puan olarak 9 puan barajı beklentimin altında kalsalar da son haftalarda yükselen form grafiği ile gelecek adına umutlu sinyaller verdiler. Genç, etkili ve önemli yıldızlarının eksikliği nedeniyle kıl payı kaçırdıkları puanları son haftalarda bir nebze olsun almayı başaran ekibin dikkat çeken isimleri , mütavazi davranışları ile Resul ve Yüksel ile mücadeleci yapısıyla rakibi bunaltan Kenan,Mücahit ve İlyas olmayı başardılar.

PARS UNİTED   7  PUAN

                     Her maçı seyir zevki yüksek, heyecanlı ve başa baş geçen ekibin bir çok maçı haftanın maçı olmayı başarmış, kaybetse bile kıl payı kaybetmiş olarak puanına aldanılmaması gereken bir takım olmuşlardır. Ancak sakatlıklardan başını bir türlü kurtaramayan en ligin talihsiz takımlarından biri olan PARS takımı ligden çekilmesine rağmen, hafızalarda Dostluk Liginin amacına en uygun takımların en başında yer alacak ekiplerden biri olmayı gerek centilmen futboluyla, gerek saha içi ve saha dışı davranışlarıyla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanarak hakettiler. Belki devam etmeyecekler ama puan olarak beklentilerimin 7 maç oynadıkları için 7 maçı baz alarak değerlendiriyorum 10 puanın altında kaldılar, ilk yarı beklentimde 12 puanın altında kaldılar diyebiliriz ama oyun, mücadele ve emek olarak beklentilerimi tam anlamıyla karşılamayı başardılar diyebilirim. Etkili isimleri Şamil, Hakkı, İlker ve Mehmet oldular. Takımın aramızdan ayrılması tüm Dostluk Ligi ailesini üzerken, oyuncularının toparlanıp sonraki turnuvalarda aramızda yerini almasını temenni ediyoruz.

     İKİNCİ DEVRE NELER OLUR:

               Müthiş bir ilk yarı müsabakalarına sahne olan Dostluk Ligi, transfer dönemi ile daha da güçlenip yukarıya oynayan  takımlar ile arasındaki farkı kapatan takımlardan oluşan ligde ikinci yarı daha çekişmeli, daha heyecanlı, kıran kırana ve seyir zevki daha yüksek maçların sayısının ilk yarıya oranla ikinci yarı ikiye katlanacağı müjdesini verebilirim.

                  Anka ve Amisos her zaman güçlü bir ekiple rakiplerini bekleyecek olması , Diriliş takımdan ayrılmak isteyen Buğra’yı  Gökselim ile takasta kullanarak ve  yıldız oyuncu İlker Deniz Avanaş’ı kadrosuna katarak ekibinin hucüm hattını ciddi manada güçlendirmesi, Maçkolik cephesinde Mesutun herkesi üzen sakatlığı ile oluşan panik havasını cezası biten Uğur ve yeni transfer Yalçın ile dağıtmayı başarması, transfer sezonu şampiyonu Baston Villa takımı Eren ve Hakan gibi önemli yıldızların arasına Bugra’yı alarak savunmasını ciddi anlamda güçlendirmeyi başarması, İdareliler takımının kaleci Serkan transferi ile o mevkiyi sağlama alması ve Ramazan transferi ile Tanju’nun yine eski yerine dönecek olması ile takımın gücüne güç katması, Smasun CBS derinden ve sessizce ilerlediği transfer politikası ile Hakkı, İlker ve kaleci transferi ile eksik bölgelere yerinde kişilerle doldurması, son haftaların çıkışta olan ekibi Real Ceza’nın sürpriz transferleri söylentilerinin yayılması tüm Dostluk Ligi takipçilerini şimdiden heyecanlandırmayı başardı ve çok çetin maçların geçeceği ikinci yarıyı sabırsızlıkla beklemeyi başlattı.

             Şimdiden tüm takımlara başarılı, heyecanlı, zevkli, centilmence ve dostça bir ikinci devere geçirmelerini dilerim.

İLK YARI DOSTLUK LİGİ PANORAMASI:

1-En çok puan toplayan takım:

ANKASPOR – 24 PUAN

2-En az puan toplayan takım:

PARS UNİTED – O PUAN (çekildi)

3– En çok gol yiyen takım:

BASTONVİLLA – 55 GOL (SAMSUN)

4- En az gol yiyen takım:

ANKASPOR – 19 GOL

5– En çok gol atan takım:

ANKASPOR – 56 GOL

6– En az gol atan takım:

SAMSUN CBS – 26 GOL

7– En çok gol atan oyuncular:

DENİZ K. – ERSAN A.  : 14 GOL

BAHTİYAR A. – ABDULLAH Ö. – 12 GOL

MESUT ACAN – 11 GOL

8– En değerli oyuncular:

H.İBRAHİM ÇETİN – 1.930.000 Dost Lirası

MESUT ACAN – 1.903.000 Dost Lirası

DENİZ KÖSE – 1.890.000 Dost Lirası    

 

EDİTÖR  :  BAHTİYAR AKINCI (bhTyRknC*)

2 yorum “İLKYARI

  1. Ağzına sağlık gral, ligimizin ilk yarısını basarili, kazasız belasız, zekli ve eğlenceli şekilde tamamladık.
    Ikıncı yarıda takımların yeni transferleri ve takviyeleri ile çok daha eğlenceli ve zevkli olacağından eminim.
    Herkese basarili bir sezon diliyorum…
    “PANORAM-AY” serisini olgi ile takip ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir